Üçüncü sınıfta başladım müzikle ilgilenmeye. İlk flüt dersimde nasıl heyecanlanmıştım, hala dün gibi aklımdadır. Öğrendiğimiz parçaları çaldıkça flüt gibi basit bir enstrumanın daha da farklı parçalarda kullanılabileceğini keşfetmeye başladım. Türküleri, dönemin popüler parçalarını ve aklınıza gelebilecek tüm eserleri kendi kendime çıkarmaya başladığımda benim müzikle de ilgilenmeme karar verildi sevgili sınıf öğretmenim tarafından.

Dördüncü sınıfta seçmeli dersimde müziği seçmiştim. O sene tanıştım piyanoyla ve o seneden beridir devam ediyorum. Beşinci sınıfta bağlamayla, altıncı sınıfta kavalla ve son sınıfımda ise bilgisayarla.

Bilgisayarla tanışmam aslında altıncı sınıfta arkadaşlarım arasında bilgisayar kullananların kendi aralarında anlamadığım muhabbetler etmesiyle başladı ama ben tam olarak bilgisayarla sekizinci sınıfta tanıştım. Tabii bilgisayar destekli müzikle de…

Cakewalk Pro Audio

Müzik öğretmenimizin derste kendi kendine yaptığı o çok sesli parçayı ilk dinlediğimde aklıma gelen tek şey öğretmenimi birisinin klonladığı olmuştu. Size komik gelebilir ama ben daha çocuktum, ne düşünebilirdim ki? Zamanla, bilgisayara olan ilgim müziğe olan ilgimi yendi ve ben aslında bilgisayarla müzik yapmak istediğimi farkettim. Müzik öğretmenim bana bir bellek ile Cakewalk Pro Audio isimli bir yazılım ve camiamızın ileri gelenlerinden Kerim ALTINOK tarafından zamanında kasete doldurulmuş uzun bir kayıt verdi.

İlk denemelerimi bu yazılımla yapmaya başladım ve sizlerle paylaşmaya utandığım bir Rap kaydım var. Belki ilerde, bunu paylaşmaya karar veririm ve internet dünyasından sonsuza kadar çekilirim. Bu arada, yakın çevremden birkaç kişi bu kaydı dinledi ve inanılmaz dalga geçiyorlar.

Cakewalk Sonar

Bir yandan Cakewalk Pro Audio ile bir şeyler yaparken bir yandan da Sound Forge ile kendi kendime bir şeyler keşfetmeye çalışıyordum tabii. Sound Forge ile yaptığım çalışmalarımdan enteresan örnekleri buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Özellikle eski yüklemelerim, Sound Forge yazılımına ait.

Müzik işleriyle uğraşmam ve bilgisayar konusunda epey bir ilerleme kaydetmem müzik öğretmenimin dikkatini çekmiş olacak ki bana Cakewalk Sonar yazılımından bahsetti ve bunu çözsen çözsen sen çözersin diyerek, bana olan güvenini açıkça belli etti. Yine bir bellek ve yine bu yazılım da elimdeydi tabii.

Ben kurcaladıkça bir şeyler üretmeye başladım ama önünde sonunda hep tıkandım durdum. Ne ekran okuyucusuyla etkileşim kurabiliyor ne de kararlı bir şekilde çalışabiliyordu bu 6,99GB boyutlarındaki devasağ dedemiz.

Reaper

Tam umutlarımın tükendiği anda öyle bir hızla girdi ki hayatıma bu küçücük yazılım, Yaklaşık sekiz yıllık Sonar mücadeleme kesin bir nokta koydu, çok şükür.

2018 yılının başlarında tanıştım bu küçük arkadaşla. Zamanla bu arkadaşın benim hayatımın dönüm noktası olacağını inanın ben bile fark edemedim. Yapabildiklerinin sınırı yok desem, kullananlar hariç beni hemen ayıplayacaklar abartıyor diye ama durum işin içinde olanlar için elbette ki böyle değil.

Sonar ile altı yedi yılda yapamadığım her şeyi, Reaper ile dört beş ay gibi kısacık bir sürede yaptım ve ben bunu kesinlikle çevremdekilere anlatmalıyım dedim.

Reaper Kursu

Profesyonel olmalıydım. Yapabildiğim her şeyi, bilgisayar kullanım seviyesi en düşük insanın bile en az benim kadar yapabilmesini sağlamalıydım. Bölümleri, konularına göre odaklamalı ve kesinlikle düzenli bir şekilde gruplamalıydım. Hem lafı uzatmadan direk konuyu anlatmalı hem de anlattığım konularda eğlenceli bir dil kullanmalıydım.

Yaptım da. Türkiye ve dünya da ilk defa bir görme engellinin tamamen erişilebilir bir platformda, tamamen erişilebilir bir şekilde profesyonel eğitim alabilmesi için kolları sıvadım ve neredeyse bir senede Türkiye ve dünyanın ilk erişilebilir profesyonel online eğitimini hazırladım.

Reaper Eğitimi, Ses düzenlemelerinden profesyonel masteringe, kaliteli aranjelerden amatör çalışmalara kadar her alanda kullanılabilecek en erişilebilir stüdyo yazılımı hakkında verilmiş ilk ve en kapsamlı eğitim.

Önceki tanıtımlardan fark ederek kurstan faydalanan öğrencilerimin geribildirimleri beni gerçekten de düşüncelerimde ne kadar haklı olduğumu gösterdi. Erişilebilir bir şekilde müzik yapmak herkesin hakkı ve bunu Türkiye’de sağlayan ilk kişinin ben olması gerçekten de gurur verici.

Daha da önemlisi de ne biliyor musunuz? Gerçekten de çok uzun yıllardır kurduğum bir hayalin, benim tarafımdan olmasa da kursumdan faydalanan bir öğrencimin gerçekleştirmiş olması, gözlerimi dolduracak kadar derinden etkilendiğim bir durum.

Stüdyo İşletiyor

Yaklaşık beş yıllık bir geçmişimiz olduğu halde abi kardeş gibi olduğumuz ve benim gerçekten de büyük saygı duyduğum Cem Cansız abim, kursumu son zamanlarda alan öğrencilerimden biri. Kendisinin amacı, yeni açtığı stüdyosunu işletebilmekti. Bunu da o kadar hızlı bir şekilde başardı ki, artık deyim yerindeyse yanında eleman çalıştırmayı angarya olarak görecek duruma geldi. O kadar hızlı ve kurstan bağımsız olarak ilerliyor ki, kursun devamında eklemem gereken konuları o benim için seçiyor diyebilirim.

Ben de stüdyo açmak istiyorum. Artık bunun imkansız olmadığını biliyorum ve bu beni olağanüstü heyecanlandırıyor. Birilerine bağlı olmadan kendi başımıza ve kendi kendimize yetebilmek düşüncesi belki de en güzel düşüncelerden biri. Üstelik artık bu düşünceden çıkıp eyleme dönüşüyor.

Yeniyıla Özel Yepyeni İndirim!

Sizlere süper bir teklifim var değerli öğrenci adaylarım!

Gelin yukarıda düşüncesinden bile büyük keyif aldığımız hayallerimizi gerçeğe dökelim. Birlikte bu ekosistemi genişletelim ve profesyonel eğitim dünyasında hep birlikte adımızdan söz ettirelim.

Orjinal fiyatı 249,99TL olan Reaper Eğitimi kursu yeni yılın başına kadar sadece 100,00TL!

Kursumuzun tanıtımını dinlemek için Reaper Tanıtımı 2 bağlantısına tıklayabilir, detaylı bilgi ve satın alma işlemleri için Reaper Eğitimi Hakkında bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Haydi bakalım, Kursta görüşmek üzere.